Sinclair: Część I — od radia do komputera.

Kilka dni temu w mojej piwnicy rozpocząłem poszukiwania zestawu LocalTalk, umożliwiającego połączenie dwóch, starych komputerów Macintosh w sieć. Przy okazji tych bezowocnych poszukiwań, natknąłem się na wyjątkowo stare pudełko pełne elektronicznych szpargałów, pośród których znalazłem zepsuty zasilacz do ZX-81. Oglądając bezwartościowy zasilacz pomyślałem, że warto by nieco przypomnieć historię komputerów Sinclair, to w końcu one tak naprawdę skomputeryzowały europejskie domy, a sam ich twórca – Sir Clive Sinclair był równie ciekawą postacią jak Steve Wozniak, choć prawdę powiedziawszy był to Jobs i Wozniak w jednej osobie. Dążył do tworzenia nowych rzeczy niczym Woz i podobnie jak on był pasjonatem elektroniki i poszukiwaczem nowych rozwiązań. Był też równie impulsywny, despotyczny i czasem nieprzyjemny jak Jobs. Nie uznawał odpowiedzi – „nie da się”, „nie można” i tym podobnych, negatywnych odpowiedzi nie będących po jego myśli.

Choć nie uważam się za eksperta w dziedzinie Sinclair Research Ltd., nie przystępuję i z pozycji zupełnego outsidera tematu. W końcu od produktu tej firmy zaczęła się moja przygoda z komputerami.

Czytaj dalej Sinclair: Część I — od radia do komputera.

Amstrad: Część I — narodziny firmy.

Historia świata IT jest podobna do historii naszego globu. Na naszej planecie królowały niegdyś dinozaury, posiadające wszelkie predyspozycje, by niepodzielnie rządzić światem. Na skutek drobnego (w skali kosmicznej) incydentu, ich królowanie nagle i niespodziewanie się skończyło. Jednak dinozaury to nie jedyne istoty, które mimo swoich możliwości stały się ledwie zapiskiem na kartach historii planety Ziemia. Każdy z was, bez większego trudu przytoczy kilka innych stworzeń, które były i nagle znikły. Znikły na skutek innych incydentów lub wyginęły na skutek innych, czasem zupełnie bezsensownych zdarzeń.

Nie inaczej było w świecie IT. Wystarczy przytoczyć takie potęgi jak Commodore, Atari, Sinclair Inc. czy firmę Amstrad…

Czytaj dalej Amstrad: Część I — narodziny firmy.

Pixel Heaven 2017 !!!

Wielkie wydarzenie dla wielbicieli elektronicznej rozrywki, którzy pamiętają czasy pierwszych komputerów 8/16 bit, graczy, twórców gier wideo oraz miłośników komiksów, gier planszowych i klimatów lat 80 i 90 ubiegłego wieku.

Pixel Heaven 2017 !!!

Odbędzie się tym razem:

25 / 05 / 2017 / Centrum Kreatywności / ul. Targowa 56 / Warszawa
26 – 28 / 05 / 2017 / Old Bus Depot / Wloscianska 52 str. / Warsaw / PL

Czytaj dalej Pixel Heaven 2017 !!!

Demoscena: Dema

Unique - Singularities - Amiga Demo - AGA
oldskool demo
Ultraviolet - ZX Spectrum demo by Hooy-Program (HD)
isolation ATARI 8 Bit demo
Posh by Checkpoint (Atari ST demo)
Tere Ra'i by Dune (Atari Falcon 030 demo) 1080p 50FPS
AMSTRAD CPC DEMOS: STILL RISING (VANITY-REVISION 2013)
Back To The Past by speccy.pl - SAM Coupé demo
Wrong Turn (C64 Demo 2017)
MSX demo: BOLD - Winner of the Alt Party 2009
ATARI STe demo - We Were @
Oh by Five Finger Punch - A Demo For Spectravideo SVI-328 [HD]